Carshare'ing - czy ma sens i kiedy ma sens?

Główna

>

Carshare'ing

Istnieje coraz więcej nowych firm oferujących wynajem samochodów na świecie.

Kiedyś były to tylko stacjonarne wypożyczalnie, z którymi podpisywana była umowa. Wypożyczany samochód wraz z kluczykami, w danym terminie, który został wcześniej opłacony - należało zwrócić, a auto zaparkować na terenie wypożyczalni. Oczywiście nadal można trafić na takie wypożyczalnie, choćby wybierając się na zagraniczne wakacje.

Obecnie samochody w modelu car-sharingu (czyli dzielenia samochodu), otwieramy i zamykamy za pomocą naszego smartfona. Nie ma teraz znaczenia, gdzie zostawimy samochód po wypożyczeniu, ponieważ następni wynajmujący zlokalizują je na mapach swoich telefonów.

Wiele firm korzysta ze służbowych aut, dzięki możliwości leasing’u lub kredytu na samochód. Czy zawsze jest to korzystne rozwiązanie? Wiele firm potrzebuje posiadać flotę służbowych samochodów do dyspozycji. Tutaj car-sharing jest przydatną alternatywą, ponieważ firma opłaca wyłącznie realne korzystanie z auta, które jest w pobliżu zawsze, gdy jest potrzebne. Ale oszczędność nie jest jedyną z zalet - do nich zaliczyć możemy także elastyczność.

Dzięki temu, że samochody elektryczne mogą poruszać się po buspasach (specjalnych pasach na jezdni dla autobusów), przemieszczanie się wynajętym autem elektrycznym znacznie przyspieszy np. dojazd do pracy czy klienta, omijając korki. Obecnie można wynajmować samochody na minuty lub w ofercie pakietowej. Takim samochodem można zaparkować na dowolnym parkingu.

Uważa się także, że carsharing jest rozwiązaniem proekologicznym. Dostawcy samochodów przeznaczonych na carsharing coraz częściej i chętniej wprowadzają do swoich ofert wyłącznie samochody elektryczne, dzięki czemu przejazd staje się bezeimisyjny. Dodatkowo wypożyczanie aut wiąże się z brakiem papierowych umów, kosztów eksploatacji i kaucji, co jest dodatkowym plusem.

W jakich jeszcze sytuacjach car-sharring ma sens?

Chętnie ze współdzielenia samochodu korzystają np. agencje marketingowe, biura nieruchomości, biura architektoniczne i konsultantów finansowych. Wspólny cel to bezpośredni i szybki kontakt z klientem. Ale istnieje także tzw. big car sharing- współdzielenie/wypożyczanie aut dostawczych przez firmy budowlane.

Podczas pandemii covid-19- ludzie niechętnie korzystali z transportu publicznego (autobusy, tramwaje, metro, pociągi), woleli wynająć samochód i poruszać się nim samemu.

Coraz częściej wypożyczane są wyłącznie samochody elektryczne, co zmniejsza emisyjność przejazdów i jest rozwiązaniem ekologicznym.

Często konkretne wypożyczalnie aut mają podpisaną umowę z danymi parkingami/wyznaczonymi miejscami i sami opłacają pozostawiony tam samochód z wypożyczalni.

Tendecja powstawania nowych samochodów dla wypożyczalni jest rosnąca. Być może kiedyś zamiast własnych samochodów zaczniemy korzystać ze współdzielenia samochodu? Jest to obiecująca hipoteza, ponieważ koszty ubezpieczenia, parkingu, przeglądu samochodu, wymiany części i eksploatacji nie byłby po naszej stronie, a właściciela firmy wypożyczającej. Dla osób, które samochodu potrzebują okazyjnie, lub odległości przez nich pokonywane nie wykraczają poza miasto zamieszkania, carsharing wydaje się być rozwiązaniem idealnym.