Tworzone są również dobre praktyki w zakresie elektromobilności, np. poprzez edukację w szkołach na temat zrównoważonego transportu, rozwija się infrastruktura ładowania, obniżają się koszty przejazdu pojazdem elektrycznym, a także istnieje możliwość bezpłatnego parkowania w centrum wybranych miast.
Sama produkcja pojazdów też ma obniżone koszty - elektrobusy Solaris i elektryczne autobusy Volvo. W 2018 zostało wyprodukowanych 177 autobusów z napędem elektrycznym. Rozwija się również system car-sharingu (w 2019 odnotowano 12 firm oferujących tę usługę).
ME szacuje wpływ wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących elektromobilności na produkcję pojazdów elektrycznych i przewiduje ok. milion sztuk w roku 2025. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych szacuje całkowity obecność w parku pojazdów napędzanych elektrycznie prawie 300 tys. Sztuk w 2025 roku, w roku 2030- 700 tys., a w roku 2040 − 2,3 mln sztuk.
Dodatkowa zachęta i udogodnienia oferowane przez ME- zwolnienie z akcyzy, wyższy limit amortyzacji, korzystanie z buspasów i możliwość wjazdu do stref czystego transportu.