Dlaczego samochód elektryczny jest trwalszy i mniej awaryjny

Główna

>

Samochody elektryczne jako trwalsze i mniej awaryjne

Zestawiając samochody spalinowe i elektryczne, to te drugie zyskują coraz większą popularność.

Coraz chętniej sięgamy właśnie po takie rozwiązanie motoryzacyjne.

Rynek oferuje coraz nowsze modele, ze względu na ich liczne zalety, np. wydajność, przy jednocześnie niedrogim utrzymaniu oraz komfort jazdy. Pomimo możliwości pokonywania dalekich dystansów samochody posiadają coraz bardziej pojemne akumulatory, dlatego można je coraz rzadziej ładować.

W przypadku podwyższonej wydajności, mamy na myśli silnik elektryczny - wygrywa on z tradycyjnymi silnikami spalinowymi, które tracą wydajność podczas użytkowania, np. przez emisję ciepła.

Dodatkowo wielu ekspertów wypowiada się na temat samochodów elektrycznych, określając je jako bezpieczniejsze, gdyż nie zawierają zbiorników na paliwo, zmniejszając szansę na wypadek z powodu eksplozji.

Silniki elektryczne nie posiadają skomplikowanej budowy, zatem nie ma konieczności wymiany filtrów i olejów czy naprawy skrzyni zmiany biegów.

Dzięki temu, że zawierają mniejszą ilość komponentów, zmniejsza się także ryzyko awarii silnika elektrycznego, a zwiększa szybkość ewentualnej naprawy. Ponadto możemy ładować elektryka w naszym domu lub w przeznaczonym miejscu (stacja ładowania). Ładując pojazd można korzystać też z systemu fotowoltaicznego, redukując koszty, co jest dodatkowym atutem. Ceny na energię elektryczną nie zmieniają się w tak ekspresowym tempie, jak ceny paliwa, co zapewnia stabilne koszty eksploatacji.

Aktualnie można się spotkać z silnikami elektrycznymi, które coraz częściej wykorzystują odnawialne źródła energii, tak jak np. wcześniej wspomniany system fotowoltaiczny. Co za tym idzie - nie generują toksycznych związków do atmosfery.

Akumulatory posiadają wysoką żywotność na długie lata. Ale zależy to w głównej mierze od stosowania zasad procesu ładowania (nie ładować i rozładowywać do 100%). Silnik potrafi odzyskiwać energie, np. w chwili hamowania pojazdu.