Ekomobilność to nie tylko samochody elektryczne

Główna

>

Ekomobilność

Słysząc termin ekomobilność, wielu z nas myśli o samochodach elektrycznych i potrzebie zmniejszenia śladu węglowego ogólnie pojętego transportu.

Jednak ten temat jest znacznie bardziej rozległy i już wkracza w nasze życie mimo, że część z nas mogła tego nawet nie zauważyć.

Ekomobilność to systemy i środki dotyczące przemieszczania się osób, głównie w miastach, które powinny być przyjazne środowisku i oszczędnie zużywać energię, będąc także przystosowane dla niepełnosprawnych lub o zmniejszonej mobilności związanej z wiekiem.

Pojęcie obejmuje również System PRT (ang. Personal Rapid Transit- Osobisty Szybki Tranzyt), określany jako ATN (ang. Automated Transit Network- Zautomatyzowana Sieć Tranzytowa) i nową koncepcję miejskiego samochodu elektrycznego, dążąc do równowagi ekonomicznej, ekologicznej, przyjaznej człowiekowi (w tym osobom niepełnosprawnym). Ale ekomobilność to nie tylko to.

Niemal 40% emitowanych gazów miejskich pochodzi z transportu komercyjnego. Zatem chodzi o połączenie ekologicznych środków transportu i sieci drogowej, ułatwiającej tranzyt.

Konieczne jest wprowadzenie środków ograniczających zanieczyszczenie, ponieważ może ono przyczyniać się do ataków astmy, alergii i innych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Znaczenie tego pojęcia polega na poprawie jakości powietrza i zdrowia ludzi głownie w miastach.

Każdy pojazd osobisty emituje dwutlenek węgla do atmosfery. Również transport towarów jest sektorem gospodarczym w dużej mierze zanieczyszczający środowisko. Zrównoważona mobilność nie jest tylko jazdą na rowerze, autobusem lub poruszaniem się pieszo.

Kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w zrównoważonej mobilności, to układ dróg, aby nie doprowadzać do tzw. „korków”, gdyż korek drogowy zanieczyszcza o wiele bardziej, w stosunku do ruchu drogowego.

Najważniejszy jest wybór takich rozwiązań, które pomagają zmniejszyć emisję szkodliwych związków, jak np. wybór odpowiedniego środka transportu i ocena liczby osób w tym pojeździe (pojazd mieszczący więcej osób ogranicza zanieczyszczenie środowiska. Inne rozwiązania prowadzące do ekomobilności:

- Sieć rowerów publicznych w wielu miastach
- Wybór transportu publicznego, niż prywatnego
- W prywatnym transporcie umieszczać możliwie maksymalną liczbę pasażerów
- Ograniczenie wjazd samochodem spalinowym do określonych części miasta
- Większe obszary dla poruszających się pieszo