UTO, czyli wielka rewolucja w transporcie miejskim.

Główna

>

UTO

UTO - Urządzenie Transportu Osobistego. Są to urządzenia konstrukcyjnie z przeznaczeniem do poruszania się wyłącznie przez osobę kierującą danym pojazdem.

Dzięki konkretnemu zdefiniowaniu urządzeń wedle prawa, można odróżnić hulajnogę, deskorolkę, monocykl elektryczny itd. Zostały także określone możliwe do osiągnięcia prędkości danego urządzenia.

Kiedyś środki transportu nazywano z osobna - rowery, motorowery, skutery nie podlegały żadnej klasyfikacji. Zaczęto produkować rozmaite środki transportu jednoosobowego o zróżnicowanej budowie i funkcjach, aż wreszcie przypisano je jednej definicji.

Do UTO zaliczane są: Hoverboard, E-Board, Deska żyroskopowa

Do tej grupy pojazdów nie zalicza się jednak pojazdów, takich jak: urządzenie wspomagające ruch (sportowo-rekreacyjne) - użytkownik porusza się w pozycji stojącej, a urządzenie napędzane jest siłą mięśni, hulajnoga elektryczna- napędzana elektrycznie, dwuosiowa, posiada kierownicę, nie zawiera siedzenia i pedałów, przeznaczona do poruszania się przez jedną osobę, znajdującą się na tym urządzeniu.

UTO - gdzie i jak szybko można jeździć - nowe przepisy prawa

Można poruszać się UTO na wyznaczonej drodze dla rowerów (do 20 km/h) lub w wyjątkowej sytuacji skorzystać z chodnika (gdy jedziemy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego) zachowując szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać mu ruchu. Gdy nie ma drogi dla rowerów, można jechać wzdłuż jezdni z prędkością powyżej 30 km/h trzymając się prawej strony.

Kto może poruszać się UTO?

Dzieci do 10 roku życia powinny korzystać z UTO tylko i wyłącznie na terenie swojego zamieszkania, jednocześnie będąc pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku od 10 lat do 18 lat chcące używać UTO, muszą posiadać takie uprawnienia, jak rowerzyści- kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Dorośli mogą mieć przy sobie jedynie dowód potwierdzający ich wiek i tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport i powinni kierować urządzeniem zawsze będąc trzeźwym.

Jeżdżąc bezpieczne możemy dotrzeć do pracy, szkoły i innych destynacji szybko, nie stojąc w miejskich korkach i bardzo łatwo. Jest to przełom w transporcie, niekiedy koszt posiadania urządzeń UTO „zwraca się” w porównaniu do korzystania z samochodu lub środków transportu publicznego kupując regularnie bilety. Jest to też rozwiązanie ekologiczne ze względu na ładowanie urządzeń prądem, a nie tankując paliwem.